Gesturile mari și caritatea sunt la ele acasă în Satu Mare! Lada cu pâine, umplută până la refuz de sătmăreni inimioși.

”Lada cu pâine” s-a dovedit a fi un adevărat succes încă din prima zi! Iar acest lucru a putut fi posibil datorită sătmărenilor inimoși care s-au sensibilizat și au adus azi pâine caldă familiilor sărace din municipiu.

Robert Maurer, inițiatorul acestui proiect la Satu Mare, este profund impresionat de gestul sătmărenilor darnici care se gândesc și la aproapele lor, la cei nevoiași, mulțumindu-le pentru gestul făcut.

•  ”Azi, când m-am dus să ”alimentez” lada cu pâine, am avut parte de o mare bucurie și emoție când am văzut că era plină. Mulțumesc tuturor sătmărenilor generoși care nu-i uită pe cei sărmani de lângă noi”, a spus Maurer.

Fundația Maurer a venit cu ideea de a ajuta copiii sărmani și familiile acestora, instalând o ”ladă cu pâine” din care oamenii săraci să se servească ori de câte ori au nevoie.

Lada cu pâine este montată la sediul Fundației Maurer, pe strada George Coșbuc nr. 4 , în apropierea Colegiului Național ”Ioan Slavici”.

Lada va fi alimentată zilnic cu câteva pâini de către Fundație, iar sătmărenii care doresc să se alăture acestei inițiative, sunt rugați să doneze câte pâini doresc, singura condiție este ca pâinile să fie ambalate.

Fundația vine cu rugămintea celor care iau câte o pâine, să ia cât le trebuie, nu mai mult. Ca să ajungă şi altora.

Articol de la Satu Mare News

Poze aici!